Successierechten in Brussel en Wallonië

Tarieven, vrijstellingen en de gezinswoning.

Kort: in Brussel en Wallonië lopen de successierechten in rechte lijn op tot 30%. In Brussel is de eerste € 15.000 vrijgesteld, in Wallonië de eerste € 12.500 (of € 25.000 voor een erfdeel tot € 125.000). De echtgenoot en de wettelijk samenwonende erven de gezinswoning vrij. Voor broers, zussen en anderen zijn de tarieven hoog: tot 65% of 80%.

Woonde de overledene de laatste vijf jaar het langst in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest of in het Waals Gewest, dan gelden de regels van dat gewest. In Brussel worden de successierechten geïnd door Brussel Fiscaliteit, in Wallonië door de federale FOD Financiën in naam van het gewest.

Rechte lijn en partners

Brussel
tot € 50.0003%
€ 50.000 tot € 100.0008%
€ 100.000 tot € 175.0009%
€ 175.000 tot € 250.00018%
€ 250.000 tot € 500.00024%
boven € 500.00030%
Wallonië
tot € 12.5003%
€ 12.500 tot € 25.0004%
€ 25.000 tot € 50.0005%
€ 50.000 tot € 100.0007%
€ 100.000 tot € 150.00010%
€ 150.000 tot € 200.00014%
€ 200.000 tot € 250.00018%
€ 250.000 tot € 500.00024%
boven € 500.00030%

Anders dan in Vlaanderen wordt het tarief niet apart op roerend en onroerend toegepast: alles telt samen. Onder “partner” vallen in Brussel en Wallonië de echtgenoot en de wettelijk samenwonende. Een feitelijk samenwonende valt onder het tarief voor anderen.

Vrijstellingen

De gezinswoning

De echtgenoot en de wettelijk samenwonende betalen geen successierechten op hun deel van de gezinswoning, onder voorwaarden. In Wallonië moet de overledene er minstens vijf jaar zijn hoofdverblijf hebben gehad. Kinderen, kleinkinderen en ouders betalen op hun deel van de gezinswoning een lager tarief:

SchijfWalloniëBrussel
tot € 25.0001%2%
€ 25.000 tot € 50.0002%2%
€ 50.000 tot € 100.0005%5,3%
€ 100.000 tot € 175.0005%6%
€ 175.000 tot € 250.00012%12%
€ 250.000 tot € 500.00024%24%
boven € 500.00030%30%

Broers, zussen en anderen

Brussel: broers en zussen
tot € 12.50020%
tot € 25.00025%
tot € 50.00030%
tot € 100.00040%
tot € 175.00055%
tot € 250.00060%
daarboven65%
Wallonië: broers en zussen
tot € 12.50020%
tot € 25.00025%
tot € 75.00035%
tot € 175.00050%
daarboven65%

Voor ooms, tantes, neven en nichten loopt het tarief in Brussel van 35% tot 70% en in Wallonië van 25% tot 70%. Voor alle anderen, zoals vrienden en feitelijk samenwonenden, gaat het in beide gewesten van 30% of 40% tot 80%. Reken het uit met de calculator voor België.

Hervorming in Wallonië

De Waalse regering besliste in oktober 2026 bij haar begrotingsconclaaf om erfenissen in rechte lijn tot € 75.000 vrij te stellen en het hoogste tarief voor anderen te verlagen. Die maatregelen moeten nog in een decreet worden gegoten. Tot ze in werking treden, gelden de tarieven op deze pagina. We volgen het op.

Laatst bijgewerkt: 14 oktober 2026. Algemene informatie, geen juridisch of fiscaal advies.