Erfbelasting in Vlaanderen

Tarieven, roerend en onroerend, partner en woning.

Kort: in Vlaanderen betalen partners en kinderen 3% tot € 50.000, 9% tot € 250.000 en 27% daarboven, apart op roerende goederen en op vastgoed. De partner erft de gezinswoning vrij van erfbelasting, en sinds 2026 ook de eerste € 75.000 aan roerende goederen. Broers en zussen betalen 25% tot 55%, anderen 25% tot 55%.

De Vlaamse erfbelasting geldt als de overledene in de laatste vijf jaar voor het overlijden het langst in het Vlaams Gewest woonde. Ze wordt geïnd door de Vlaamse Belastingdienst (VLABEL). Elke erfgenaam betaalt over zijn eigen netto-erfdeel, volgens zijn verwantschap met de overledene.

Tarief in rechte lijn en tussen partners

SchijfTarief
tot € 50.0003%
€ 50.000 tot € 250.0009%
boven € 250.00027%

Dit tarief geldt voor kinderen, kleinkinderen, ouders en grootouders, en voor de partner: de echtgenoot, de wettelijk samenwonende partner, en wie minstens één jaar ononderbroken met de overledene samenwoonde en een gezamenlijke huishouding voerde. Ook stiefkinderen, zorgkinderen en adoptiekinderen vallen onder bepaalde voorwaarden onder de rechte lijn.

Roerend en onroerend apart

In rechte lijn en tussen partners wordt het tarief twee keer apart toegepast: op de roerende goederen (geld, beleggingen, een auto) en op het vastgoed. Erft een kind € 50.000 aan roerende goederen en € 150.000 aan vastgoed, dan betaalt het 3% op de € 50.000 (€ 1.500) en op het vastgoed 3% op de eerste € 50.000 en 9% op de volgende € 100.000 (€ 10.500). Samen € 12.000, terwijl het zonder opsplitsing € 15.000 zou zijn.

Wat is er nieuw in 2026?

De Vlaamse regering kondigde in haar regeerakkoord en de Septemberverklaring 2025 verdere verlagingen van de erfbelasting aan. Zodra die beslist zijn, passen we deze gids en de calculator aan.

De gezinswoning

De langstlevende echtgenoot, wettelijk samenwonende partner of wie minstens drie jaar ononderbroken samenwoonde, betaalt geen erfbelasting op zijn deel in de gezinswoning. De woning moet de laatste woonplaats van de overledene geweest zijn. Kinderen, kleinkinderen en ouders krijgen in Vlaanderen geen voordeel op de gezinswoning; zij betalen de gewone tarieven.

Broers, zussen en anderen

Broers en zussen
tot € 35.00025%
€ 35.000 tot € 75.00030%
boven € 75.00055%
Alle anderen
tot € 35.00025%
€ 35.000 tot € 75.00045%
boven € 75.00055%

Voor broers en zussen geldt het tarief per persoon. Voor de groep “anderen”, zoals ooms, tantes, neven, nichten en vrienden, wordt het tarief toegepast op wat ze samen erven, en wordt het bedrag verdeeld naar ieders deel. Daar maakt het verschil met roerend en onroerend niet uit: alles telt samen.

Verminderingen

Aangifte

De erfgenamen dienen een aangifte van nalatenschap in bij de Vlaamse Belastingdienst, binnen 4 maanden na het overlijden als dat in België gebeurde, 5 maanden bij een overlijden elders in Europa en 6 maanden daarbuiten. Dat kan online via MyMinfin of via de notaris. In eenvoudige gevallen, met een kleine nalatenschap in rechte lijn, kan een aangifte niet nodig zijn. Lees meer over de aangifte.

Laatst bijgewerkt: 14 oktober 2026. Algemene informatie, geen juridisch of fiscaal advies.